Gökyüzü Haritası

Gökyüzü Haritası Kolye Nedir? Gümüş kolyeler kararır mı? [2022]

Son dönemde teknolojinin gelişmesi ve ulaşılabilirliğin de artmasıyla birlikte kişiselleştirilmiş ürünlere ulaşmak da bir o kadar kolay hale gelmeye başladı. Gökyüzü haritası kolyeler de bunun sonucunda ortaya çıkan fikirlerden biri. Aklınızdaki tüm soruları yanıtlamaya çalışacağımız bu yazıyla, gökyüzü haritası kolyenin ne olduğunu ve ne amaçla üretildiğini anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak, Gökyüzü haritası nedir?

Gökyüzü haritası, en basit şekilde anlatacak olursak şu anda gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz yıldızların birebir haritalandırılmasıdır. Yani gökyüzünde yıldızları hangi konumda görüyorsanız ürünlerimizde de aynı şekilde görürsünüz. Örneğin kafanızı kaldırıp en tepe noktada göreceğiniz Vega yıldızı, tablonuzda veya kolyenizde de tam orta noktada gözükür. Tüm bu hesaplamalar ESA’nın (Avrupa Uzay Ajansı) yayınlamış olduğu Hipparcos kataloğu sayesinde yapılır. Gökyüzü haritasının nasıl oluşturulduğu hakkında daha fazla bilgi almak için, Gökyüzü haritası nasıl yapılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Peki Gökyüzü haritası kolye nedir?

Gökyüzü haritası kolye, yukarıda belirttiğimiz katalogdaki verileri kullanarak oluşturulan gümüş bir kolyedir. Türkiye’de ilk kez Senin Gökyüzün tarafından satışa sunulan ve patentlenen bu kolyeler tamamen kişiye özel olarak üretilmektedir. Lisanslı programımız üzerinden seçeceğiniz konum ve tarih bilgisinin ardından size ulaşacak olan kolyenin önizlemesini görerek sipariş oluşturabilirsiniz. Birçok çeşidi bulunan gökyüzü haritası kolyelerimizin bazı modellerinde ise önizleme seçeneği bulunmuyor. Bu tarz modellerde, yine diğerinde olduğu gibi siparişinizin ardından seçtiğiniz tarih ve konumdaki gökyüzü haritası çıkarılarak kolyeye işleniyor ve tarafınıza gönderiliyor. Gökyüzü haritası kolye kategorimizde şu anda 4 farklı modelimiz yer alıyor.

Standart Model

Standart modelimiz, lisanslı programımız üzerinden önizleme yaparak kolye oluşturabildiğiniz modelimizdir. Aynı zamanda arka kısmına da yazı kazınabilmektedir. Exclusive model gibi standart modelimiz de yuvarlak olarak üretilmektedir. Exclusive modelden farkı, yazının ön kısma değil arka kısma yazılması ve aynı zamanda önizleme kullanılarak oluşturulabilmesidir.

Exclusive Model

Exclusive modelimiz özel yazısının ön kısma yazılmasını isteyen müşterilerimiz tarafından tercih edilen modelimizdir.Haritanın alt-orta bölümündeki küçük bir bölümü silinerek bu kısma istediğiniz yazı kazınır.

Dikdörtgen Model

Sitemizdeki tüm ürünler unisex olarak üretilmesine rağmen, erkek müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen modellerimizden biri dikdörtgen modelimizdir. Zincir boyutu olarak da standart zincire göre hem gramaj hem de uzunluk olarak daha büyüktür. Üzerinde yer alan gökyüzü haritası equirectangular tekniği ile kolyeye aktarılır. Tüm bu tekniklere ve detaylara Gökyüzü haritası nasıl yapılır? yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kalpli Model

Kalp şeklinde olan modelimiz, yuvarlak olarak hazırlanan kolyelerimizin son bir işlemden geçerek kalp şeklinde kesilmesiyle oluşur. Kalpli modellerimizin arkasına yazı yazılabilmektedir.

Gökyüzü haritası gümüş kolyenin hazırlanması

Sitemizdeki tüm ürünler gibi kolyelerimiz de kişiye özel olarak üretilmektedir. Herhangi bir stok tutulmadığı için, sizin siparişinizin ardından hazırlanmaya başlanır. Bu adımları hep birlikte görelim.

Tarih ve konum seçimi

Gökyüzü haritası kolye oluşturmanın ilk adımı olarak, ürünün tamamen size özel olması için tarih ve konum seçimi yapmalısınız. Haritanız, seçeceğiniz bu konum ve tarihe göre hazırlanmaktadır.

Arka Yazı özelleştirme

Kolyenizin ön bölümünde gökyüzü haritası yer alır. Arka kısımda ise 925 ayar damgası ve Senin Gökyüzün patenti yer alır. Dilerseniz arka kısma dilediğiniz bir yazıyı da ekleyebilirsiniz.

Renk seçenekleri

Gümüş kolyelerimizde gümüş renk, altın renk ve rose gold renk olmak üzere 3 farklı renk bulunur. Bu üç renkten herhangi birini seçebilirsiniz.

Tasarımın oluşturulması

Siparişinizi oluşturdunuz. Siparişiniz sistemimize düştükten hemen sonra sizin seçtiğiniz tarih ve konuma ait gökyüzü haritası da otomatik olarak sistem tarafından oluşturulur. Oluşturulan bu tasarım, tasarım ekibimiz tarafından gümüş baskısına uygun olacak şekilde düzenlenerek atölyemize gönderilir.

Tasarımın gümüşe kazınması

Atölyemize gelen tasarım, gümüş plakalara kazınır. Bu işlem sonrasında kolyenizin üst bölümüne haritanız işlenmiş olur.

Tasarım çizgilerinin belirginleştirilmesi için yapılan işlemler

En önemli işlemlerden biri ise harita çizgilerinin belirginleştirilmesi. Muadillerinin aksine Senin Gökyüzün ürünlerinin üstünde bulunan çizgiler, özel bir işlemden geçirilerek siyahlaştırılır. Bu sayede görünmesi daha kolay olur. Zaman geçtikçe bu görünülebilirlik azalmanın aksine daha da artar. Bu sayede kolyenizdeki çizgiler ömür boyu sizinle olur.

Renklendirme ve Cila işlemleri

En son aşamalardan biri ise ürünün renklendirilmesi. Eğer rosegold veya gold renklerden birini seçtiyseniz, kolyeniz bu renk suyuna batırılarak renklendirilir. Eğer gümüş renk olarak aldıysanız da benzer bir su ile üzerine koruyucu bir kaplama eklenir. Bu sayede gümüşün kararmasının önüne geçilmiş olunur.

Mutlu son!

Ve tüm işlemler bu kadar! Siparişiniz hazır. Son kontrol ve paketleme işlemlerinin ardından tarafınıza kargolanır.

Gümüş kolyenin bakımı ve kullanımı

Gümüş, altından sonra en değerli madenlerden biridir. Gümüş kolye de bu nedenle çok değerli bir kolyedir. Eğer bakımı doğru yapılırsa ömür boyu kullanılabilir. Aşağıdaki ufak taktikleri uygulayarak gümüş kolyenizi ömür boyu kullanabilirsiniz.

Kullanmadığınız zamanlarda kutusunda muhafaza edin

En önemli maddelerimizden biri bu. Gümüş kolyenizi çekmecelerden birine rastgele atıp, bir süre sonra tekrar kullanım için elinize aldığınızda muhtemelen rengi atmış bir kolyeyle karşılaşırsınız. Bunun sebebi kolyenizin havasız bir ortamda diğer tüm bileşenlere doğrudan maruz kalmasıdır. Bunu önlemek için kolyenizi kullanmadığınız zamanlarda ürünle birlikte gönderilen özel kutusunda muhafaza edebilirsiniz.

Sıvı temasından mutlaka koruyun

Gümüşün en büyük düşmanlarından biri sıvı, diğeri de nemdir. Bu ikisinden kolyenizi korumalısınız. Eğer kolyeniz çok fazla tere maruz kalırsa, birkaç saatte bir üzerindeki tuz ve kükürt tabakasını temizleyebilirsiniz. Bu sayede üzerinde herhangi bir birikim olmayacağı için, kolyenizi daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

Parlatmak için yanlış yöntemler denemeyin

İnternette yer alan Sirke, Tuz, Diş macunu vb. gibi yöntemlerle gümüş kolyenizi parlatmaya çalışmayın. Bu işlemlerin tamamının sonucunda kolyenizin parlaklığı artacaktır ancak sonrasında hem daha hızlı kararacak, hem de üzerine koyduğunuz tuz, diş macunu gibi maddeler yüzünden çizilecektir. En güvenilir yöntem gümüşünüzü herhangi bir gümüşçüye götürerek parlattırmaktır.Bu işlem günümüzde gayet uygun fiyata yapılmaktadır.

Gümüş kolye kararır mı? Kararmaması için ne yapmalıyım?

Gümüş kolyeler, gümüşün doğal yapısı nedeniyle kararabilir. Ter, nem veya sıvı ile temas eden gümüş bir kolye şayet doğru ve hızlı temizlenmezse birkaç saat içerisinde oksitlenmeye başlar. Türkiye’de “Gümüş kolye kararmaz, kararıyorsa gümüş değildir.” şeklinde çok yanlış ve absürd bir düşünce mevcut. İşin gerçeği aslında bunun tam tersi. Gümüş, ortamdaki kimyasallar ve benzeri maddelerle etkileşime geçerek oksitlenebiliyor. Bu oksitlenme eğer gümüş üzerinden temizlenmezse ya da gümüşün bakımı düzenli olarak yapılmazsa gümüş zamanla kararabiliyor. Ancak bu kararma işlemi gümüşün kimyasal yapısında hiçbir şekilde bir bozulmaya yol açmıyor. Yani kolyeniz tekrar parlatıldığında ilk günkü halinden farklı olmuyor. Bu sayede gümüş kolyeler bakımı yapılarak ve parlatılarak ömür boyu kullanılabiliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0